ZAMIERZENIA DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZE NA MIESIĄC GRUDZIEŃ.

Pomagamy zwierzętom

• Poznawanie przez dzieci sposobów przygotowania się zwierząt do zimy.
  • Uwrażliwienie dzieci na pomaganie ptakom w związku z trudnymi warunkami ich bytowania zimą.
  • Prezentacja możliwości pomagania przetrwania zimy przez zwierzęta.
  • Prezentacja zwierząt, które zapadają w sen zimowy.
  • Wprowadzenie drukowanej i pisanej litery „d”, „D”, „y”.
  • Kształtowanie umiejętności posługiwania się pojęciami przeciwstawnymi.
  • Wdrażanie do dbania o własne zdrowie – przestrzeganie pory snu oraz codziennej wieczornej i porannej higieny osobistej.
  • Kształtowanie nawyków porządkowania swoich rzeczy przed snem.
  • Zachęcanie dzieci do mówienia rodzicom wieczornego „dobranoc” i porannego „dzień dobry”.

Wszystko wokół nas się zmienia – poznajemy urządzenia

• Prezentacja domowych urządzeń technicznych ułatwiających ludziom życie.
  • Zwrócenie uwagi dzieci na postęp techniczny.
  • Kształtowanie u dzieci umiejętności bezpiecznego korzystania z wybranych urządzeń elektrycznych.
  • Zwrócenie uwagi dzieci na korzyści płynące z poprawnego komunikowania się.
  • Wzbogacanie wiedzy dzieci na temat wybranych wynalazków.
  • Kształtowanie pojęcia liczby 5.
  • Wprowadzenie litery drukowanej i pisanej „u”, „U”.
  • Kształcenie nawyku zwracania się o pomoc do osób dorosłych w sytuacjach niecodziennych, powodujących niepokój.
  • Uświadamianie, że należy dbać o bezpieczeństwo swoje i domowników i dlatego tylko dorośli otwierają drzwi i zapraszają obce osoby do mieszkania.
  • Wdrażanie do świadomego uczestniczenia w życiu rodzinnym w czasie odpoczynku, wykonywania prac domowych oraz remontów.
  • Kształcenie umiejętności dobierania stroju stosownego do sytuacji, pory roku i pogody.
  • Wdrażanie do kulturalnego witania się i żegnania w czasie spotkań oraz rozmów telefonicznych. Korzystać jedynie po uzyskaniu zgody właściciela.

Święta za pasem i w domu pachnie lasem

• Zachęcanie dzieci do udziału w przygotowaniach do świąt.
  • Przybliżenie dzieciom zwyczajów i tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.
  • Nauka śpiewania kolęd i pastorałek.
  • Kształtowanie pojęcia liczby „0”.
  • Zachęcanie dzieci do wspólnego i rodzinnego śpiewania kolęd.
  • Kształcenie u dzieci potrzeby spędzania świąt, ważnych wydarzeń w gronie rodzinnym.
  • Wdrażanie do świadomego uczestniczenia w życiu rodzinnym w czasie odpoczynku czy wykonywania prac domowych, szczególnie w przedświątecznym okresie.
  • Zachęcanie do aktywnego i bezpiecznego uczestniczenia w dekorowaniu mieszkania na Święta Bożego Narodzenia.
  • Uświadamianie, że świąteczna kolacja wigilijna jest wyjątkowym spotkaniem rodzinnym i dlatego należy zachowywać się zgodnie z tradycją i szczególnie grzecznie.
  • Zachęcanie do okazywania wdzięczności i radości z otrzymywanych prezentów.

Od ziemi aż do nieba na żywioły uważać trzeba

• Przybliżenie dzieciom pozytywnych i negatywnych skutków żywiołów.
  • Kształcenie u dzieci umiejętności rozpoznawania stanów skupienia wody w przyrodzie.
  • Kształcenie umiejętności dostrzegania obiegu wody w przyrodzie.
  • Rozbudzanie zainteresowań dzieci eksperymentowaniem poprzez prowadzenie zabaw badawczych.
  • Zapoznanie dzieci z tradycją świętowania na zakończenie roku.
  • Kształtowanie pojęcia liczby 6.
  • Wdrażanie do dbania o przyrodę i czystość najbliższego środowiska oraz naszej planety.
  • Kształcenie nawyku zwracania się o pomoc do dorosłych w trudnych i niebezpiecznych sytuacjach oraz korzystania z numerów alarmowych 998 lub 112.
  • Kształcenie nawyku oszczędzania wody.
  • Uświadamianie, że planeta Ziemia jest domem nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt i roślin, dlatego należy szanować ich prawo do bezpiecznego życia.
  • Wdrażanie do bezpiecznego zachowania się podczas zabaw, szczególnie w sylwestrowy wieczór.