Zamierzenia dydaktyczno-wychowawcze w grupie  Biedronek

Dary Jesieni

Rozróżnianie i nazywanie popularnych warzyw, kształtowanie umiejętności łączenia elementów w pary według wybranej cechy. „Na straganie”- próby inscenizowania wiersza J. Brzechwy, zabawy warzywnymi kukiełkami w teatrzyk, wizyta na pobliskim osiedlowym straganie, dostrzeganie i rozpoznawanie sprzedawanych warzyw i owoców, próby wykonania zapraw z ogórków. Promowanie zasad zdrowego żywienia. Uświadomienie dzieciom, że grzyby dzielimy na jadalne i trujące, poszerzanie wiedzy przyrodniczej o nazwy grzybów, kształtowanie umiejętności dzielenia wyrazów na  sylaby. Kształtowanie umiejętności przeliczania elementów w zbiorze (pojęcia mniej, więcej ,tyle samo). Rozpoznawanie liści i łączenie ich z odpowiednim owocem.

Dbamy o zdrowie

Uświadomienie dzieciom, jakie produkty warto jeść często ze względu na zdrowie. Uświadomienie dzieciom znaczenia ruchu w życiu człowieka, doskonalenie dużej motoryki, wzmacnianie siły ramion,  nóg i tułowia, kształtowanie koordynacji wzrokowo-ruchowej. Kształtowanie umiejętności samodzielnego ubierania się, kształtowanie umiejętności łączenia przyczyny ze skutkiem, dostrzeganie zmian zachodzących w pogodzie. Zapoznanie z pracą lekarza i pielęgniarki; przełamywanie lęku przed wizytą u lekarza. Wizyta w gabinecie pielęgniarki szkolnej. Wyrabianie nawyku higieny jamy ustnej.

Jesienią w parku i w lesie

Kształtowanie umiejętności rozróżniania prawej lewej strony ciała, doskonalenie umiejętności dostrzegania zmian zachodzących w przyrodzie, rozróżnianie i nazywanie wybranych drzew, rozróżnianie ich owoców, liści, rozwijanie umiejętności matematycznych- porównywanie wielkości (określenia wysoki, niski). Zapoznanie dzieci z barwami podstawowymi i pochodnymi, rozwijanie kreatywności poprzez działania plastyczne. Kształtowanie poczucia rytmu, wyobraźni muzycznej i ekspresji ruchowej- interpretacje ruchowe utworu muzycznego. Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, poszanowania dla zwierząt, dowiadywanie się jak zwierzęta przygotowują się do zimy.

Zabawy na jesienne wieczory.

Bawimy się w teatr, zabawy pantomimiczne, jestem aktorem, wspomaganie prawidłowego rozwoju narządów artykulacyjnych i oddechowych, wyrabianie odwagi i śmiałości. Uwrażliwienie na sztukę, pobudzanie do działań artystycznych,  rozwijanie zdolności improwizacyjnych, kształtowanie poczucia rytmu, zabawy muzyczno-ruchowe, spotkanie z teatrem.

PIOSENKA

Zbieramy grzyby

Z wielkim koszem idzie jesień po lesie

Co w tym koszu pani Jesień nam niesie

Ref;  Kurki , rydze i maślaki

Borowiki i kozaki pozbieramy dziś 2x

Muchomora omijamy z daleka.

Niech muchomor na złe muchy tu czeka

Ref; Kurki…..

Poszukamy żółtych kurek pod sosną

Nad potokiem smaczne rydze nam rosną

Ref; Kurki…

Wiersz

Aby nasze ząbki się błyszczały

Aby nasze ząbki się błyszczały potrzebny jest taki zabieg mały

Teraz zaczyna się przygoda nowa, szczoteczka do zębów jest już gotowa

Za nią kroczy pasta zadowolona zaraz na szczoteczce będzie położona.

Teraz razem już w duecie przyglądają się twoim ząbkom w komplecie.

Najpierw od góry każdy ząb czyść do przodu i do tyłu,

Tak dokładnie , aby wszystko się zmyło , szczoteczka zatacza wiele kółeczek

Szoruje od przodu każdy ząbeczek.

Szczotka zatacza małe kółeczka ,szoruje od przodu każdego ząbeczka.

Czas wymieść z ząbków brudy od strony języka , niech szczoteczka każdego miejsca dotyka.

Na koniec do buzi weź wody dwa łyki, dokładnie wypłucz zęby, język i poliki.

Wypluj tę wodę razem z brudami, zaprezentuj swój uśmiech z czystymi ząbkami.